Սուբսիդավորմամբ գյուղատնտեսական վարկերը տրամադրվում են ՀՀ ագրոպարենային ոլորտում գործունեություն ծավալող ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց, ինչպես նաև գյուղատնտեսական կոոպերատիվներին` ՀՀ «Գյուղատնտեսության ոլորտին տրամադրվող վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորման» ծրագրի շրջանակներում:
Ծրագրի վերաբերյալ առավել մանրամասն տեղեկատվություն կարող եք ստանալ այստեղ:
Վարկի գումարը | 3,000,000 - 15,000,000 |
Վարկի ժամկետը | 6 - 60 ամիս |
Տարեկան անվանական տոկոսադրույքը∗ | 12 - 14 % |
Տրամադրման եղանակը | անկանխիկ եղանակով` փոխանցելով հաճախորդի բանկային հաշվին կամ տրամադրելով բանկային չեկ |
Վարկի սպասարկման ամսական վճար | չի կիռառվում |
Վարկի մարման գրաֆիկ | կիրառվում է վարկի մարումների ճկուն ժամանակացույց` հարմարեցված հաճախորդի դրամական հոսքերին |
Վաղաժամկետ մարման տույժ | չի կիրառվում |
Վարկային հայտի ուսումնասիրության վճար | չի կիրառվում |
Վարկային հայտի ուսումնասիրության և որոշման կայացման ժամկետը` Վարկառուի կողմից անհրաժեշտ փաստաթղթերը ժամանակին ներկայացնելու դեպքում | Մինչև 3 աշխատանքային օր |
Վարկիապահովությունը | Երաշխավորություն∗∗ և/կամ գրավ |
∗ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2021 թվականի փետրվարի 2-ի N 175-Լ որոշմամբ հաստատված մինչև 2021 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ տրամադրվող վարկերի տոկոսադրույքի սուբսիդավորումը կիրականացվի այնպիսի չափաքանակով, որպեսզի վարկերը տնտեսավարողներին տրամադրվեն 0 տոկոս տոկոսադրույքով:
∗∗ Այն գյուղատնտեսական վարկերը, որոնց գումարը չի գերազանցում 2,000,000 ՀՀ դրամը կարող են տրամադրվել միայն երաշխավորությամբ, ընդ որում`300,000 - 1,000,000 ՀՀ դրամի պարագայում` առնվազն 1 երաշխավոր, 1,000,001 - 2,000,000 ՀՀ դրամի պարագայում` առնվազն 2 երաշխավոր: 2,000,000 ՀՀ դրամից ավել գյուղատնտեսական վարկերը տրամադրվում են բացառապես գրավի առկայությամբ: Ընդ որում` անշարժ գույքի ապահովությամբ վարկերի պարագայում վարկի գումարի և գրավի գույքի իրացվելի արժեքի հարաբերակցությունը պետք է կազմի առնվազն 80%, իսկ շարժական գույքի պարագայում` 60%:
Համաձայն ՀՀ Կառավարության 2019թ. մարտի 7-ի N 184-Լ որոշման հավելվածի` գյուղատնտեսության ոլորտին տրամադրվող վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորումը բովանդակային առումով ներառում է հետևյալ դրույթները՝

Subsidized agricultural loans are provided to individuals and legal entities, as well as to agricultural cooperatives operating in the agri-food sector of the Republic of Armenia within the framework of the Program on “Subsidizing the interest rates on loans provided to the agricultural sector” of the RA.
More detailed information about the program can be found here.
| Loan amount | 300,000 - 1,000,000 (inclusive)∗ 3,000,000 - 10,000,000 |
| Loan term | 6 - 60 months |
| Annual nominal interest rate∗∗ | 12 - 14 % |
| Monthly loan service fee | does not apply |
Early repayment charge (penalty) | does not apply |
| Loan application fee | does not apply |
| Loan Security | Pledge and/or Guarantee∗∗∗ |
∗ Within the framework of the program, microloans are provided to individuals at 0% interest rate, up to 1 million AMD amount, up to 2 years of loan repayment term, and up to 9 months of grace period for loan repayment.
∗∗ According to the RA Government Decree No.175-L of February 11, 2021, the subsidized loans, will be available to beneficiaries until December 31, 2021, at 0% annual interest rate.
∗∗∗ Loans the amount of which do not exceed 2,000,000 AMD can be provided only with a guarantee, specifically:
Loans over 2,000,000 AMD are provided exceptionally with a pledge. Moreover, in the case of loans secured by real estate, the ratio of the loan amount to the realizable value of the pledged property should be at least 80%, and 60% in the case of movable property.
According to the appendix to the decree N184-L of Government of the RA dated March 7, 2019 subsidizing the interest rates on loans to the agricultural sector includes the following provisions:
Loan interest rate subsidy is terminated in the following cases:
Borrower, individual
Dn- time span between the day or credit extension and the day of making the n-th repayment directed to credit coverage, expressed by number of days.